faq

 

Czy wraz z wymianą kotła konieczna jest wymiana instalacji centralnego ogrzewania?

Nie, kocioł Brandeko Quatro nadaje się do montażu zarówno do starych instalacji, modernizowanych jak i do nowych.

 

Jakimi paliwami można palić w kotłach Brandeko?

Podstawowa wersja kotła pozwala na spalanie węgla kamiennego oraz brunatnego, drewna i innych produktów pochodzących z drewna jak zrębki, trociny czy brykiet. Do kotła można dodatkowo zakupić odpowiedni palnik pozwalający na spalanie pelletu, biooleju czy biogazu.

 

Czy możliwe jest zautomatyzownie spalania?

Przy zastosowaniu Eko-palników Uni oraz Plus możliwa jest niemal bezobsługowa praca kotła ograniczająca się jedynie do załadunku zasobnika paliwa i okresowego przeczyszczenia kotła. Rozpalanie, wygaszanie czy kontrola spalania mogą być obsługiwane za pomocą telefonu komórkowego, gdy nie ma Cię w domu!

 

Czy sprawność kotła jest naprawdę istotna?

Tak, sprawność kotła jest jednym z najistotniejszych parametrów wpływających na koszt ogrzewania. Im niższa sprawność kotła tym więcej niewykorzystanej energii uchodzi przez komin i zużycie opału wzrasta. Obrazowo przedstawia to poniższa tabela:

straty tabela_mini 

Sprawności większości kotłów nie przekraczają 60%. Wyniki sprawności kotłów Brandeko Quatro zaliczają go do kotłów o najwyższej klasie europejskiej, co pozwala spalać opał wydajnie i oszczędnie.

 

Skąd wiadomo, że sprawność jest tak wysoka?

Sprawność kotłów Brandeko Quatro została sprawdzona przez akredytowany Laboratorium Badawczym Kotłów i Urządzeń Grzewczych w Łodzi podczas serii badań z wykorzystaniem najpopularniejszych paliw według obowiązującej normy PN-EN-303-5: 2002. Potwierdzeniem wyników naszego kotła jest Zaświadczenie oraz Opinia dostępne tutaj.

 

Czy kotły innych producentów też mają wysoką sprawność?

Często inni producenci w swoich materiałach podają bardzo wysokie sprawności spalania, jednak nie powołują się oni na żadne badania, zatem wartości te są niczym nie potwierdzone i nie należy im wierzyć. Co więcej wielu podaje parametry spalania według norm budowlanych, gdzie wartości są zawyżone. Tylko pełne badania w odpowiedniej jednostce naukowej według obowiązującej normy są w stanie potwierdzić jakość produktu.

 

Czy jakość paliwa zależy od jego wilgotności?

Tak, wilgotność jest jednym z najważniejszych parametrów charakteryzujących paliwo. Im wyższa wilgotność paliwa tym więcej energii podczas spalania jest marnowane na odparowanie wody zawartej w paliwie. Aby spalanie było najbardziej efektywne warto sezonować każdy gatunek paliwa. Drewno przechowywane w suchym i przewiewnym miejscu przez ok. 2 sezony może nawet 5-cio krotnie zwiększyć swoją wartość opałową. W przypadku węgla brunatnego taki wzrost można osiągnąć już w jednym sezonie. Zależność wartości opałowej od wilgotności drewna pokazuje poniższy wykres:

wilgotnosc tabela_mini 

 

Czy przy wymianie kotła trzeba wymienić też grzejniki?

Nie, nie jest to konieczne, kocioł Brandeko Quatro można montować w instalacjach wyposażonych w grzejniki różnego typu, jednak aby ogrzewać w sposób jak najbardziej oszczędny szczególnie polecamy grzejniki radiacyjno-konwekcyjne REGULUS®-system dostępne w naszej ofercie. Pozwalają one na zmniejszenie masy oraz ilości wody w układzie grzewczym (nawet do 93%), powodując zwiększenie jego dynamiki i efektywności. 

Dlaczego Quatro?

quatro

Kocioł QUATRO jest pierwszym kotłem na rynku utrzymującym najwyższe parametry spalania dla czterech najpopularniejszych paliw – węgla kamiennego, węgla brunatnego , pelletu i drewna.

zobacz więcej...

Nasi Partnerzy

regulus
Producent grzejników miedziano-aluminiowych
www.regulus.com.pl

Czy wiesz że?

Drewno przechowywane w suchym i przewiewnym miejscu przez ok. 2 sezony może nawet 5-cio krotnie zwiększyć swoją wartość opałową.

Ile możesz zaoszczędzić?

swinka

Zobacz oszczędności wynikające
z zastosowania kotła Quatro dla czterech paliw.

 

box more

Opinia instytutu badawczego

opinia

Zobacz co o kotle Quatro mówią experci z Instytu Energetyki, Zakładu Kotłów i Urządzeń Grzewczych w Łodzi.

box more

Najczęściej zadawane pytania

dymki

Odpowiedzi na najeczęściej zadawane pytania na temat kotła Quatro.

 

 

box more